Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Biografie odtajnioneAutorka przedstawia świat literatów jako wyzuty z wielu podstawowych, zdawać by się mogło ludzkich odruchów: solidarności, współczucia, lojalności. Najbliżsi przyjaciele zdradzają, donoszą, nie licząc się z konsekwencjami, oczekując tylko osobistych profitów. Joanna Siedlecka nie owija w bawełnę, nie używa pięknych, „gładkich słów”, nazywa rzeczy po imieniu, przedstawia rzeczywistość czarno na białym. Tezy podpiera nazwiskami, skanami dokumentów, co czyni pozycję rzetelną i wiarygodną. Dla niektórych ta bezpośredniość może być zbyt przytłaczająca, dla innych oczywista. Jedno jest pewne – autorka dysponuje dziennikarskim warsztatem najwyższych lotów, a książkę, jak zauważyli nasi Klubowicze, pomimo trudnej tematyki, czyta się świetnie.

Większości Klubowiczów książka przypadła do gustu. Niektóre osoby, zwróciły uwagę na to, że donoszącymi były często osoby bliskie, co boli najbardziej. Równie często były to osoby publicznie znane, jak choćby wymienieni przez autorkę reżyser Marek Piwowski czy skrawki DKKpisarka Krystyna Siesicka, których Joanna Siedlecka uznaje za tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL-u. Po lekturze „Biografii odtajnionych”, nie znając wcześniej dokonań tych postaci, można już na wstępie zrazić się do nich. Zapewne jednak warto prześledzić dokonania artystyczne i powody, dla których dana osoba znajdowała się w kręgu zainteresowania SB.
           Oczywiście, dyskusja przeniosła się na inne, poboczne wątki, ale również niezwykle ważne. Rozmawialiśmy o naszych „narodowych” cechach, z których najczęściej wymieniany był strach. I o strachu wiele wyczytać można również z książki Joanny Siedleckiej. Strachu ofiar, którzy byli inwigilowani, ale również strachu inwigilujących, którzy dopuszczali się takich czynów z różnych, często tragicznych powodów. Książkę polecamy, szczególnie miłośnikom historii najnowszej.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, 1 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Rozmawiać będziemy o książce „Skrawki”, autorstwa Sigrid Combüchen. Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.