Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Wrześniowe i październikowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 23.10.2018
Czcionka:

          Jej najnowsza biografia, poświęcona wybitnemu muzykowi – Krzysztofowi Komedzie, ukazuje pioniera polskiego jazzu nowoczesnego jako postać, do bólu zafascynowaną muzyką. Jego cały świat przesiąknięty był dźwiękami i choć przeżył zaledwie 38 lat, ginąc na skutek nieszczęśliwego wypadku, na zawsze odcisnął swoje piętno nie tylko na scenie polskiego, ale również światowego jazzu. Był charyzmatyczną, ale jednocześnie skrytą i delikatną osobowością. Aby zgłębić ją w pełnym wymiarze, Grzebałkowska spędziła wiele czasu na poszukiwaniu informacji u źródła: docierała do osób znających Komedę, przede wszystkim do żony, przyjaciół i współpracowników jazzmana. Spędziła wiele czasu w miejscach, w których żył i tworzył. Wszystko po to aby jak najlepiej, niemal osobiście, poznać, nieżyjącego już przecież od wielu lat, muzyka.
        Książka przypadła do gustu naszym Klubowiczkom. Odsłoniła i uczłowieczyła postać mitycznego w niektórych kręgach muzyka, a profesjonalizm, szczegółowość i wytrwałość autorki zrobiły nie małe wrażenie. Książkę czyta się szybko, historia jazzmana wciąga od pierwszych stron. Pozycję z pewnością polecamy.

 

            Październikowe rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki skupiły się na książce „Tańczące niedźwiedzie”. Jej autorem jest dziennikarz, reportażysta Witold Szabłowski.
„Tańczące niedźwiedzie” to zbiór reportaży, w których Szabłowski ukazuje straszne, śmieszne i zaskakujące elementy życia codziennego mieszkańców krajów, wychodzących z komunistycznych realiów. Tytułowe niedźwiedzie, to „maskotki” tresowane przez bułgarskich Cyganów. Po uwolnieniu, część z nich może przeżyć swoją starość w specjalnym ośrodku. Jednak traumatyczna przeszłość, na którą złożyło się bicie, zastraszanie i głodzenie, do końca ich nie opuści.
Kolejne minireportaże ukazują wielbienie, jakim darzeni był Stalin, czy Castro, komunistyczne realia Albanii, Grecji, czy Ukrainy. Zajrzymy również na londyński dworzec, do polskiej wioski Hobbitów i do  Estonii.
            Książka została ciepło przyjęta przez Klubowiczki. Doceniły ukazanie postkomunistycznych realiów w wielu krajach Europy, a także na Kubie. Książka udowadnia, że nie tylko życie pod komunistycznym jarzmem było trudne… wychodzenie z niego i ułożenie sobie życia w całkowicie odmiennych realiach potrafi być nie lada wyzwaniem.

           Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 7 listopada o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Ludzie z Placu Słońca”, autorstwa Aleksandry Lipczak.
 

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki