Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Wrześniowe i październikowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 23.10.2018
Czcionka:

          Jej najnowsza biografia, poświęcona wybitnemu muzykowi – Krzysztofowi Komedzie, ukazuje pioniera polskiego jazzu nowoczesnego jako postać, do bólu zafascynowaną muzyką. Jego cały świat przesiąknięty był dźwiękami i choć przeżył zaledwie 38 lat, ginąc na skutek nieszczęśliwego wypadku, na zawsze odcisnął swoje piętno nie tylko na scenie polskiego, ale również światowego jazzu. Był charyzmatyczną, ale jednocześnie skrytą i delikatną osobowością. Aby zgłębić ją w pełnym wymiarze, Grzebałkowska spędziła wiele czasu na poszukiwaniu informacji u źródła: docierała do osób znających Komedę, przede wszystkim do żony, przyjaciół i współpracowników jazzmana. Spędziła wiele czasu w miejscach, w których żył i tworzył. Wszystko po to aby jak najlepiej, niemal osobiście, poznać, nieżyjącego już przecież od wielu lat, muzyka.
        Książka przypadła do gustu naszym Klubowiczkom. Odsłoniła i uczłowieczyła postać mitycznego w niektórych kręgach muzyka, a profesjonalizm, szczegółowość i wytrwałość autorki zrobiły nie małe wrażenie. Książkę czyta się szybko, historia jazzmana wciąga od pierwszych stron. Pozycję z pewnością polecamy.

 

            Październikowe rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki skupiły się na książce „Tańczące niedźwiedzie”. Jej autorem jest dziennikarz, reportażysta Witold Szabłowski.
„Tańczące niedźwiedzie” to zbiór reportaży, w których Szabłowski ukazuje straszne, śmieszne i zaskakujące elementy życia codziennego mieszkańców krajów, wychodzących z komunistycznych realiów. Tytułowe niedźwiedzie, to „maskotki” tresowane przez bułgarskich Cyganów. Po uwolnieniu, część z nich może przeżyć swoją starość w specjalnym ośrodku. Jednak traumatyczna przeszłość, na którą złożyło się bicie, zastraszanie i głodzenie, do końca ich nie opuści.
Kolejne minireportaże ukazują wielbienie, jakim darzeni był Stalin, czy Castro, komunistyczne realia Albanii, Grecji, czy Ukrainy. Zajrzymy również na londyński dworzec, do polskiej wioski Hobbitów i do  Estonii.
            Książka została ciepło przyjęta przez Klubowiczki. Doceniły ukazanie postkomunistycznych realiów w wielu krajach Europy, a także na Kubie. Książka udowadnia, że nie tylko życie pod komunistycznym jarzmem było trudne… wychodzenie z niego i ułożenie sobie życia w całkowicie odmiennych realiach potrafi być nie lada wyzwaniem.

           Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 7 listopada o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Ludzie z Placu Słońca”, autorstwa Aleksandry Lipczak.
 

Kalendarium

Marzec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!
 
Informujemy, że z dniem 15.03.2019 r. rozpoczyna się remont Czytelni Naukowej nr V, przy ul. Meissnera 5.
Sala Czytelni Naukowej nr V będzie nieczynna od dnia 15.03.2019 do odwołania.

Organizacja pracy Czytelni Naukowej nr V na czas remontu:
1. Czytelnicy będą obsługiwani w Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów w godzinach:

poniedziałek-piątek 10:00-20:00
sobota - nieczynne

2. Z czasopism, wifi i miejsc do pracy indywidualnej można korzystać w Informatorium.
Dodatkowych informacji udzielą pracownicy Czytelni Naukowej nr V.
 
Przepraszamy za niedogodności.
 

Szanowni Czytelnicy

Informujemy, że od 2 stycznia 2019 r.  Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów będzie czynna:

poniedziałek – piątek 10.00-20.00
soboty - nieczynna


Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej 

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10 oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.