Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Kwietniowe i majowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 13.06.2018
Czcionka:

          Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciliśmy na rozmowę o książce „Misja: Encyklopedia”, której autorem jest Arturo Perez-Reverte. Historia dzieje się w XVIII wieku i opowiada o podróży bibliotekarza i admirała, pochodzących z Madrytu. Wyruszają do Paryża, w poszukiwaniu słynnej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. W ówczesnej Hiszpanii była ona zakazana i tylko dzięki łaskawości króla udało się wyrazić zgodę na przywiezienie jej na Półwysep Iberyjski. Stanowiąca kompendium wiedzy z zakresu sztuki, nauki i rzemiosła Encyklopedia, powstawała z przerwami w latach 1751-1780. Jej twórcami byli wybitni uczeni i myśliciele, a wśród nich Denis Diderot (główny redaktor), Monteskiusz, Rousseau, Wolter.
Powieść Pereza-Reverte to wielowymiarowe, obszerne dzieło, które zadowoli nie tylko miłośników historii, filozoficznych traktatów, ale także fanów powieści z gatunku płaszcza i szpady. Główną bohaterką jest jednak idea, myśl, która w tamtych oświeceniowych czasach zyskiwała zupełnie nowe znaczenie.
Klubowiczkom książka przypadła do gustu. Na szczególną wagę zasługują: ciekawy język i interesujące zabiegi narracyjne.

                W maju spotkaliśmy się wyjątkowo w drugą środę miesiąca. Rozmawialiśmy wówczas o książce „Mam na imię Lucy”, autorstwa Elizabeth Strout, laureatki nagrody Pulitzera za pozycję „Olive Kitteridge”.

                 „Mam na imię Lucy” to napisana prostym językiem powieść dla każdego czytelnika. Historia relacji matki i córki, ukazuje meandry prawdziwego życia. Mówi o trudnych relacjach rodzinnych i skłania do refleksji nad własnym życiem. Jej fabuła jest dość zawiła, pełna retrospekcji i niedopowiedzeń. Strout posługuje się w niej ładnym, lekkim piórem, pełnym symboliki. Jej najnowsza powieść jest niezwykle autentyczna i zdecydowanie polecamy ją każdemu miłośnikowi literatury.

                Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 6 czerwca o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Nikt mnie nie ma”, której autorką jest Åsa Linderborg.
 

 

 

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki