Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Kwietniowe i majowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 13.06.2018
Czcionka:

          Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciliśmy na rozmowę o książce „Misja: Encyklopedia”, której autorem jest Arturo Perez-Reverte. Historia dzieje się w XVIII wieku i opowiada o podróży bibliotekarza i admirała, pochodzących z Madrytu. Wyruszają do Paryża, w poszukiwaniu słynnej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. W ówczesnej Hiszpanii była ona zakazana i tylko dzięki łaskawości króla udało się wyrazić zgodę na przywiezienie jej na Półwysep Iberyjski. Stanowiąca kompendium wiedzy z zakresu sztuki, nauki i rzemiosła Encyklopedia, powstawała z przerwami w latach 1751-1780. Jej twórcami byli wybitni uczeni i myśliciele, a wśród nich Denis Diderot (główny redaktor), Monteskiusz, Rousseau, Wolter.
Powieść Pereza-Reverte to wielowymiarowe, obszerne dzieło, które zadowoli nie tylko miłośników historii, filozoficznych traktatów, ale także fanów powieści z gatunku płaszcza i szpady. Główną bohaterką jest jednak idea, myśl, która w tamtych oświeceniowych czasach zyskiwała zupełnie nowe znaczenie.
Klubowiczkom książka przypadła do gustu. Na szczególną wagę zasługują: ciekawy język i interesujące zabiegi narracyjne.

                W maju spotkaliśmy się wyjątkowo w drugą środę miesiąca. Rozmawialiśmy wówczas o książce „Mam na imię Lucy”, autorstwa Elizabeth Strout, laureatki nagrody Pulitzera za pozycję „Olive Kitteridge”.

                 „Mam na imię Lucy” to napisana prostym językiem powieść dla każdego czytelnika. Historia relacji matki i córki, ukazuje meandry prawdziwego życia. Mówi o trudnych relacjach rodzinnych i skłania do refleksji nad własnym życiem. Jej fabuła jest dość zawiła, pełna retrospekcji i niedopowiedzeń. Strout posługuje się w niej ładnym, lekkim piórem, pełnym symboliki. Jej najnowsza powieść jest niezwykle autentyczna i zdecydowanie polecamy ją każdemu miłośnikowi literatury.

                Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 6 czerwca o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Nikt mnie nie ma”, której autorką jest Åsa Linderborg.
 

 

 

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że 24 maja 2019 roku Czytelnia Naukowa nr V będzie czynna od godziny 13:00

Od godziny 11:00 zapraszamy na uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że od 13 maja 2019 roku Czytelnia Naukowa nr V wznawia swoją pracę w przearanżowanej przestrzeni.

Na oficjalne otwarcie, połączone z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, zapraszamy 24 maja o godz. 11:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5.


Szanowni Czytelnicy!

W związku z organizacją lokalu wyborczego w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5, będzie ona nieczynna w dniu 25 maja (sobota). Przepraszamy za utrudnienia.

Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej 

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10 oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.