Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Każde słowo się liczy – „Geniusz”. Biografia Maxwella Perkinsa w czerwcowym DKK

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

W czerwcu Klubowiczki pochyliły się nad książką „Geniusz”, która wyszła spod pióra Andrew Scotta Berga. Jest to obszerna biografia Williama Maxwella Evartsa Perkinsa, redaktora, korektora, pracującego z wybitnymi postaciami światowej literatury. To on stał za plecami sukcesu, m.in. F. Scotta Fitzgeralda, Ernesta Hemingway i Thomasa Wolfe`a. Wykształcenie ekonomiczne nie przeszkodziło temu nowojorczykowi znaleźć pracę w Charles Scribner`s Sons, wydawnictwie, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Z niezwykłą pasją podchodził do swojej profesji. Odkrywał i promował obiecujące młode talenty. Książkom, nad którymi pracował, oddawał się bez reszty. Po części stawały się one jego dziełami. Do kwestii redagowania tekstu podchodził z niezwykłą kreatywnością, a w tej kwestii można nazwać go z pewnością prekursorem. Choć szersza publiczność nie była tego świadoma, Perkins miał ogromny wpływ na całokształt danego wydawnictwa: zmieniał wątki, bohaterów, często w bardzo dużym zakresie.

„Geniusz” to książka biograficzna, ale nie tylko. To również doskonałe studium ówczesnego światka amerykańskiej literatury, przełomu XIX i XX wieku. Na ponad sześciuset stronach, Berg, laureat Nagrody Pulitzera, pokazał studium człowieka, który życie rodzinne złożył na ołtarzu pracy. Dbanie o dobro żony i pięciu córek było dla niego ważne. Jednak to właśnie kontakty zawodowe, ciągłe korespondencje z „podopiecznymi” literatami i zażyłość, jaka ich połączyła była dla niego najważniejsza. Perkins stał się legendą. Wzorem dla kolejnych pokoleń redaktorów.
Odbiór „Geniusza” nie był jednoznaczny wśród naszych Klubowiczek. Część Pań lektura przypadła do gustu, szczególnie, za sprawą mistrzowskiego ukazania postaci głównego bohatera. Podkreślano piękno użytego przez Berga języka oraz nienaganną jakość tłumaczenia (czapki z głów przed Jakubem Jedlińskim). Pojawiły się jednak i zarzuty, dotyczące czy to objętości książki, czy monotonności i powtórzeń, które się w niej pojawiają. Część osób zarzucała również zbytnie wyidealizowanie Perkinsa – tak kryształowa postać wydaje się być aż nierealna.

Lekturę z pewnością polecamy. Szczególnie dla wytrwałych, których nie odstraszy jej grubość. Polecamy również film o tym samym tytule, który na początku ubiegłego roku, pojawił się na ekranach polskich kin. Jego reżyser, Michael Grandage, skupił się na niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła Maxwella Perkinsa i Thomasa Claytona Wolfe`a, który dzięki uporowi redaktora wydał swoją debiutancką powieść „Po tej stronie raju”. Film wyróżnia znakomita obsada. Na ekranie pojawia się plejada aktorów – Jude Law (Wolf), Colin Firth (Perkins) oraz Nicole Kidman (Aline Bernstein).
Pomimo wakacji, na okres których zawieszane są stałe spotkania, realizowane przez Bibliotekę, Dyskusyjny Klub Książki będzie spotykał się bez letniej przerwy. Kolejną pozycją o której porozmawiamy, będzie książka „Pozdrowienia z Korei” autorstwa Suki Kim. Na spotkanie zapraszamy 19 lipca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki