Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Każde słowo się liczy – „Geniusz”. Biografia Maxwella Perkinsa w czerwcowym DKK

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

W czerwcu Klubowiczki pochyliły się nad książką „Geniusz”, która wyszła spod pióra Andrew Scotta Berga. Jest to obszerna biografia Williama Maxwella Evartsa Perkinsa, redaktora, korektora, pracującego z wybitnymi postaciami światowej literatury. To on stał za plecami sukcesu, m.in. F. Scotta Fitzgeralda, Ernesta Hemingway i Thomasa Wolfe`a. Wykształcenie ekonomiczne nie przeszkodziło temu nowojorczykowi znaleźć pracę w Charles Scribner`s Sons, wydawnictwie, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Z niezwykłą pasją podchodził do swojej profesji. Odkrywał i promował obiecujące młode talenty. Książkom, nad którymi pracował, oddawał się bez reszty. Po części stawały się one jego dziełami. Do kwestii redagowania tekstu podchodził z niezwykłą kreatywnością, a w tej kwestii można nazwać go z pewnością prekursorem. Choć szersza publiczność nie była tego świadoma, Perkins miał ogromny wpływ na całokształt danego wydawnictwa: zmieniał wątki, bohaterów, często w bardzo dużym zakresie.

„Geniusz” to książka biograficzna, ale nie tylko. To również doskonałe studium ówczesnego światka amerykańskiej literatury, przełomu XIX i XX wieku. Na ponad sześciuset stronach, Berg, laureat Nagrody Pulitzera, pokazał studium człowieka, który życie rodzinne złożył na ołtarzu pracy. Dbanie o dobro żony i pięciu córek było dla niego ważne. Jednak to właśnie kontakty zawodowe, ciągłe korespondencje z „podopiecznymi” literatami i zażyłość, jaka ich połączyła była dla niego najważniejsza. Perkins stał się legendą. Wzorem dla kolejnych pokoleń redaktorów.
Odbiór „Geniusza” nie był jednoznaczny wśród naszych Klubowiczek. Część Pań lektura przypadła do gustu, szczególnie, za sprawą mistrzowskiego ukazania postaci głównego bohatera. Podkreślano piękno użytego przez Berga języka oraz nienaganną jakość tłumaczenia (czapki z głów przed Jakubem Jedlińskim). Pojawiły się jednak i zarzuty, dotyczące czy to objętości książki, czy monotonności i powtórzeń, które się w niej pojawiają. Część osób zarzucała również zbytnie wyidealizowanie Perkinsa – tak kryształowa postać wydaje się być aż nierealna.

Lekturę z pewnością polecamy. Szczególnie dla wytrwałych, których nie odstraszy jej grubość. Polecamy również film o tym samym tytule, który na początku ubiegłego roku, pojawił się na ekranach polskich kin. Jego reżyser, Michael Grandage, skupił się na niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła Maxwella Perkinsa i Thomasa Claytona Wolfe`a, który dzięki uporowi redaktora wydał swoją debiutancką powieść „Po tej stronie raju”. Film wyróżnia znakomita obsada. Na ekranie pojawia się plejada aktorów – Jude Law (Wolf), Colin Firth (Perkins) oraz Nicole Kidman (Aline Bernstein).
Pomimo wakacji, na okres których zawieszane są stałe spotkania, realizowane przez Bibliotekę, Dyskusyjny Klub Książki będzie spotykał się bez letniej przerwy. Kolejną pozycją o której porozmawiamy, będzie książka „Pozdrowienia z Korei” autorstwa Suki Kim. Na spotkanie zapraszamy 19 lipca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kalendarium

Listopad 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy

W związku z warsztatami dla seniorów „Kurs o tematyce fotograficznej” organizowanymi przez Bibliotekę we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy oraz Stowarzyszeniem Kreatywni 50 Plus Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny w dniach 16 i 23 listopada 2018 (piątek) w godz. 13:00 – 15:15.
Przepraszamy za utrudnienia!


Szanowni Czytelnicy!

W dniach 12 - 24 listopada 2018 roku Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych będzie zamknięta ze względu na skontrum (inwentaryzację księgozbioru).
Przepraszamy za utrudnienia!

Dear Readers!

The Foreign Languages Library will be closed from November 12th to November 24th, 2018 due to inventory.
We apologise for any inconvenience.

 


Plan działań edukacyjno-kulturalnych
listopad 2018

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.