Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Historia nie(poskładana) – lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Pozycja, którą omawialiśmy podczas lutowego spotkania, nie dała szans na dyskusję… W zasadzie stanowiła tylko chwilową bazę do rozmowy. Wszystkie obecne na spotkaniu Panie stwierdziły, że książka pt. „Skrawki”, której autorką jest szwedzka pisarka, eseistka i dziennikarka, Sigrid Combüchen, nie przypadła im do gustu.Fabuła książki jest, tak jak wiernie określa ją tytuł, złożona ze skrawków historii. Poznajemy w niej losy pisarki, pracującej nad swoją książką oraz pewnej czytelniczki, która odnajduje się na zdjęciu, zamieszczonym w jednej z książek owej pisarki. Esencją i głównym motywem „Skrawków” jest to, jak wiele w naszym życiu zawdzięczamy przypadkowi. Jak nasze, z pozoru błahe decyzje, mogą skutkować na dalsze życie, a jak często ślepy los działa za nas i za nas pisze ścieżki, którymi się ono potoczy. [skrawki DKK]

Historia opowiedziana w „Skrawkach” jest wielokrotnie zbyt zagmatwana. Wątki przeplatają się do tego stopnia, że nawet uważny i sumienny czytelnik może mieć w pewnych momentach problem ze zrozumieniem, którą historię przedstawia w danym momencie Sigrid Combüchen. Zdarzają się jej również błędy rzeczowe, jak choćby niekonsekwencja w przyjmowanej konwencji czasowej. Nie wiemy, czy jest to błąd autorki, czy może jest to wina tłumaczenia, ale wszystkie te mankamenty sprawiają, że książka jest ciężka i trudna w odbiorze oraz niespójna.

[stryje ska] W obliczu tak jednomyślnej oceny zaproponowanej pozycji, Klubowiczki szybko skupiły się na innych wątkach, już dużo ciekawszych i niezwykle aktualnych. Nasze Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki to nie tylko wielkie miłośniczki literatury, ale także kinomanki. A zbliżające się wielkie święto kinematografii – gala rozdania Oscarów, była świetną bazą do dyskusji o ciekawych filmach, które w ostatnim czasie udało nam się obejrzeć. Polecamy obraz „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Włocha, Paolo Genovese. Z kolei faworyzowany „La la land”, ze świetną obsadą aktorską, nie przypadł do gustu jednej z czytelniczek, która widziała go już na srebrnym ekranie. Oczywiście, nie zabrakło słów uznania dla filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, a także pouczającego „Kot Bob i Ja”. Jak widać DKK to miejsce dla ludzi, którzy kochają kulturę i są otwarci na rozmowę o wielu jej obliczach.

         Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Mamy miesiąc na przeczytanie książki o niezwykłej kobiecie, artystce o nietuzinkowej osobowości. Mowa o Zofii Stryjeńskiej, bohaterce najnowszej książki Angeliki Kuźniak, pt. „Stryjeńska. Diabli nadali”. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki