Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Być kobietą - lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 20.02.2018
Czcionka:

To właśnie o tej książce rozmawialiśmy podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, który jak co miesiąc, zebrał się w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe. Bohaterkom, których życiorysy mogliśmy poznać, należą się wszelkie słowa uznania. Każda z tych kobiet, chociaż dzielą je epoki, realia w których żyły i zainteresowania, determinujące ich losy, jest godna uwagi i docenienia.
Finalny wybór 13 nietuzinkowych postaci, być może niekoniecznie powszechnie znanych, zaskoczył Klubowiczki oraz zachęcił do dalszych poszukiwań informacji na temat, m.in. Marii Anto, Haliny Konopackiej, czy Alicji Dorabialskiej.
Wiele uwagi poświęciliśmy rozmowie o jedynej zamordowanej w Katyniu kobiecie, Janinie Lewandowskiej, córce generała, pilotce, a przy tym również śpiewaczce. Nie tylko ona była przykładem ciekawego i nietuzinkowego połączenia różnorodnych przymiotów charakteru. Należy wspomnieć tu również o niezwykłych losach Wandy Ossowskiej, sanitariuszki, pielęgniarki oraz łączniczki AK podczas II Wojny Światowej. Przeżyła pobyt w kilku obozach koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau i Majdanku. Jej odwagę potwierdzają współwięźniarki oraz uratowana przez nią kilkunastoletnia francuska Żydówka, Ida Grinspan. Ossowska zmarła w 2001 roku, przeżywszy 89 lat.

Klubowiczki zauważyły i doceniły również tytaniczną pracę, której musiała dokonać autorka pozycji „Polki, które zadziwiły świat”. Zebranie tak drobiazgowych informacji o kobietach, o których istnieniu niekoniecznie dowiadujemy się na lekcjach historii, musiało być niezwykle trudne i wymagało od autorki czasochłonnych poszukiwań. Wśród wielu dokonań każdej z tych postaci, Puchalska nie zapomniała o zarysowaniu kobiecej sfery ich życia oraz wrażliwości na sprawy społeczne.
Oczywiście, możliwości i postawy każdej z bohaterek, należy rozpatrywać przez pryzmat epoki, którą reprezentowały, jednak wszystkie były niezwykle ambitne i cechowały się ogromnym temperamentem. Omawiana lektura stała się również kanwą do dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, często niełatwej, obarczonej różnego rodzaju trudnymi wyborami i decyzjami.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 7 marca 2018 r. o godz. 17:00 do Biblioteki przy ul. Meissnera 5. Tym razem porozmawiamy o książce „Oszust”, autorstwa Javiera Cercasa.  

 

"Być kobietą" - lutowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 12.02.2018, 13:48

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki