Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Być kobietą - lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 20.02.2018
Czcionka:

To właśnie o tej książce rozmawialiśmy podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, który jak co miesiąc, zebrał się w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe. Bohaterkom, których życiorysy mogliśmy poznać, należą się wszelkie słowa uznania. Każda z tych kobiet, chociaż dzielą je epoki, realia w których żyły i zainteresowania, determinujące ich losy, jest godna uwagi i docenienia.
Finalny wybór 13 nietuzinkowych postaci, być może niekoniecznie powszechnie znanych, zaskoczył Klubowiczki oraz zachęcił do dalszych poszukiwań informacji na temat, m.in. Marii Anto, Haliny Konopackiej, czy Alicji Dorabialskiej.
Wiele uwagi poświęciliśmy rozmowie o jedynej zamordowanej w Katyniu kobiecie, Janinie Lewandowskiej, córce generała, pilotce, a przy tym również śpiewaczce. Nie tylko ona była przykładem ciekawego i nietuzinkowego połączenia różnorodnych przymiotów charakteru. Należy wspomnieć tu również o niezwykłych losach Wandy Ossowskiej, sanitariuszki, pielęgniarki oraz łączniczki AK podczas II Wojny Światowej. Przeżyła pobyt w kilku obozach koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau i Majdanku. Jej odwagę potwierdzają współwięźniarki oraz uratowana przez nią kilkunastoletnia francuska Żydówka, Ida Grinspan. Ossowska zmarła w 2001 roku, przeżywszy 89 lat.

Klubowiczki zauważyły i doceniły również tytaniczną pracę, której musiała dokonać autorka pozycji „Polki, które zadziwiły świat”. Zebranie tak drobiazgowych informacji o kobietach, o których istnieniu niekoniecznie dowiadujemy się na lekcjach historii, musiało być niezwykle trudne i wymagało od autorki czasochłonnych poszukiwań. Wśród wielu dokonań każdej z tych postaci, Puchalska nie zapomniała o zarysowaniu kobiecej sfery ich życia oraz wrażliwości na sprawy społeczne.
Oczywiście, możliwości i postawy każdej z bohaterek, należy rozpatrywać przez pryzmat epoki, którą reprezentowały, jednak wszystkie były niezwykle ambitne i cechowały się ogromnym temperamentem. Omawiana lektura stała się również kanwą do dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, często niełatwej, obarczonej różnego rodzaju trudnymi wyborami i decyzjami.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 7 marca 2018 r. o godz. 17:00 do Biblioteki przy ul. Meissnera 5. Tym razem porozmawiamy o książce „Oszust”, autorstwa Javiera Cercasa.  

 

"Być kobietą" - lutowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 12.02.2018, 13:48

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy

W dniu 17 grudnia Czytelnia Naukowa będzie czynna w godz. 14.00-20.00


W dniach 24 - 26 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą nieczynne.
31 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą czynne w godz. 10.00-16.00

Przepraszamy za utrudnienia


DEAR READERS,
We would like to inform, that the Zygmunt Jan Rumel Public Library and all of its affiliates will be closed from December 24th  till December 26th, 2018
On December 31st, 2018 the Library will be open from 10 a.m. to 4 p.m.
We apologise for any inconvenience.

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.