Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Bibliotekarze polecają #3

Utworzono dnia 14.04.2020

Część trzecia polecajek książkowych od naszych Bibliotekarzy! Obszerną listę rekomendacji przysłały ostatnio panie z Wypożyczalni nr 78. Niektóre tytuły są do pobrania w usłudze Legimi.

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają #3

recenzje #2

Utworzono dnia 14.04.2020

Postanowiliśmy regularnie publikować recenzje książek przeczytanych przez naszych bibliotekarzy. Tym razem pani Iwonna z filii nr 44 w niniejszym poście poleca „Załogę” autorstwa Grzegorza Kalinowskiego (książkę dostępną dla Czytelników w usłudze Legimi). 

czytaj dalej na temat: recenzje #2

Szyjemy maseczki!

Utworzono dnia 09.04.2020

Drodzy Czytelnicy, pomagamy tworzyć maseczki! 
Publikujemy w poście krótką instrukcję.

czytaj dalej na temat: Szyjemy maseczki!

#recenzje

Utworzono dnia 06.04.2020

Postanowiliśmy, że od czasu do czasu będziemy opowiadać Wam o niektórych książkach bardziej szczegółowo. Tak jak to zrobił pan Paweł z filii nr 100. 

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją książki Michaela Pollana pt. "W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców".

czytaj dalej na temat: #recenzje

Bibliotekarze polecają #2

Utworzono dnia 06.04.2020

Druga część cyklu #bibliotekarzepolecają!
Dzisiejsza porcja polecajek została zaproponowana przez p. Paulinę z filii nr 24 (przy ul. Grochowskiej 279). 

W czasach, kiedy jesteśmy zmuszeni siedzieć w domu, ograniczeni do czterech ścian, nic nie stoi na przeszkodzie by podróżować po świecie z książką. Możemy przenieść się w dowolny rejon świata korzystając z naszej wyobraźni oraz tekstu i zdjęć, które mamy do swojej dyspozycji.

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają #2

#czytamwdomu cz. 2

Utworzono dnia 03.04.2020

#NieZostawiamyCzytelnika, to już oczywiste. W tym poście publikujemy nową porcję linków (związanych nie tylko z literaturą), dzięki którym można urozmaicić sobie i bliskim czas spędzony w domu.

 

czytaj dalej na temat: #czytamwdomu cz. 2

Biblioteka przy ul. Abrahama już po remoncie!

Utworzono dnia 02.04.2020

Drodzy Czytelnicy,

przekazujemy wspaniałą wiadomość od zespołu z Biblioteki przy ul. Abrahama! Więcej informacji w poście.

#bppragapoludnie

 

Fotografie przedstawiające pomieszczenia biblioteki nr 67 po zakończonym remoncie.

 

czytaj dalej na temat: Biblioteka przy ul. Abrahama już po remoncie!

Bibliotekarze polecają

Utworzono dnia 31.03.2020

#bibliotekarzepolecają

Gdyby nagle zabrakło Wam pomysłów, po którą książkę sięgnąć w następnej kolejności, to rzućcie okiem na spis przygotowany przez nasze Bibliotekarki i Bibliotekarzy! Pierwszą listę przysłała pani Marta z filii nr 66 przy ul. Angorskiej. Podobne polecajki będziemy publikować regularnie!

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają

IBUK Libra

Utworzono dnia 31.03.2020

Kolejny tydzień narodowej kwarantanny za nami, wszystkie zaległe lektury już przeczytane. Co teraz? Choć drzwi biblioteki są zamknięte, to wciąż możesz korzystać z książek w wersji on-line. 

Wydawnictwo Naukowe PWN poleca IBUKA Librę – e-czytelnię czynną całą dobę, w której do czytania e-booków nie potrzebujesz żadnej aplikacji. Wystarczy urządzenie z przeglądarką internetową obsługujące HTML5.

Weź tablet lub laptop, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oddaj lekturze, korzystając z zasobów IBUK Libra. Potrzebujesz tylko kodu PIN, który zdobędziesz, pisząc na adres e-mail biblioteki. E-booki to świetne rozwiązanie na czas pandemii. Bez wychodzenia z domu szeroką ofertę publikacji masz w zasięgu ręki. Nie trać szansy na dostęp do literatury i korzystaj z IBUKA Libry.

#zostanwdomu #czytajebooki

czytaj dalej na temat: IBUK Libra

#NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe

Utworzono dnia 27.03.2020

Drodzy Czytelnicy, 

pomimo czasowego zamknięcia naszych placówek wciąż jesteśmy i działamy dla Was! Z przyjemnością dołączamy do akcji #NieZostawiamCzytelnika organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która ma na celu promowanie dostępu do kultury w Internecie i ciekawych inicjatyw czytelniczych online. Poniżej publikujemy kilka istotnych informacji:   

  • Pamiętajcie, że pozostajemy z Wami w kontakcie mailowym. Ponadto działamy w mediach społecznościowych - odwiedźcie koniecznie nasze profile na Facebook oraz Instagram. Tam na bieżąco informujemy o ciekawych akcjach książkowych zainicjowanych przez naszych Bibliotekarzy czy internetowych wydarzeniach literackich. Polecamy również źródła, z których możecie pobierać darmowe ebooki. ​Na ten moment zachęcamy do zapoznania się z listą inicjatyw stworzoną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. 
  • Wciąż dostępne są darmowe kody do platform Legimi oraz IBUK Libra. Te wirtualne czytelnie oferują dostęp do wielu tysięcy audiobooków i ebooków! Warto dodać, że platforma Legimi dołączyła do akcji #TerazCzasNaCzytanie zainicjowanej przez Fundację Powszechnego Czytania, dzięki czemu znajdziecie tam również lektury przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Aby otrzymać kod do wybranej usługi, prosimy o kontakt pod nr 671-04-51 (wew. 110 lub 111) w godzinach 10.00-13.00.
  • Zachęcamy również Najmłodszych do założenia Dziennika Czytelnika! To działanie, którego pomysłodawczynią jest p. Monika Szymańska z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42. Jest to zeszyt, w którym można zapisywać tytuły przeczytanych książek, cytaty, przemyślenia na temat ich treści, można również rysować bohaterów - zamieszczać wszystko, co tylko Małym Czytelnikom przyjdzie do głowy! Poniżej publikujemy przykładową Kartę Recenzji Książki do wydrukowania.
czytaj dalej na temat: #NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.