Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

"Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" - nabór przepisów

Utworzono dnia 28.04.2020

Drodzy Czytelnicy! 

Motto tegorocznego Tygodnia Bibliotek, przypadającego na 8-15 maja, brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. W nawiązaniu do tego hasła Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ma przyjemność ogłosić nabór przepisów do pierwszej stołecznej książki kucharskiej! Nasza wspólna publikacja będzie nosiła tytuł "Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" i ukaże się w wersji elektronicznej. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców naszego miasta. Być może istnieją przepisy, które były przekazywane w Waszych rodzinach z pokolenia na pokolenie. A może są Waszym autorskim pomysłem i zawsze chcieliście się nimi podzielić? Albo wymyśliliście coś pysznego w ramach akcji #zostańwdomu? Jeśli tak, to śmiało wysyłajcie nam swoje przepisy na:

- przetwory,
- przystawki,
- zupy,
- dania główne,
- desery.

Ta inicjatywa odnosi się również do hasła dorocznego festiwalu czytelniczego PRAGnienie CzytaniA 2019 - „Czytamy ze smakiem”. Jak wiecie, wydarzenie w tym roku (z mottem „Czytaj na zdrowie”) musiało zostać przełożone z powodu pandemii. W związku z tym postanowiliśmy zainicjować działanie, które połączy tematykę kulinariów i zdrowia oraz przede wszystkim… mieszkańców Warszawy! Zatem zachęcamy serdecznie do #zostaniawdomu, celebrowania wspólnych posiłków z rodziną i tworzenia razem z nami wyjątkowej publikacji.

Wasze przepisy (składniki oraz sposób wykonania) można wysyłać do 30 czerwca do godz. 23.59 za pośrednictwem poniższego formularza.

 

FORMULARZ

czytaj dalej na temat: "Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" - nabór przepisów

#podróże

Utworzono dnia 29.05.2020
#podróże
Dziś jedna z naszych ulubionych podróżniczek, pani Elżbieta Wichrowska-Janikowska, zabiera nas do Gwatemali!
Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć oraz przeczytania artykułu autorstwa pani Elżbiety w niniejszym poście.
czytaj dalej na temat: #podróże

Stypendia m.st Warszawy im. Jana Pawła II

Utworzono dnia 12.06.2020

W tym roku już po raz 16. warszawscy uczniowie i studenci mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Program stypendialny jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczących się w Warszawie.

czytaj dalej na temat: Stypendia m.st Warszawy im. Jana Pawła II

Rok Leopolda Tyrmanda

Utworzono dnia 14.04.2020

Warto pamiętać, że w 2020 r. świętujemy... setną rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda! Obok dzieł tego pisarza i wielbiciela jazzu do dziś nie przechodzi się obojętnie. Szczególnie, gdy jest się mieszkanką lub mieszkańcem Warszawy. Publikujemy porcję przydatnych linków dla tych, którzy chcieliby sobie postać Tyrmanda przypomnieć.

 

Książka "Zły" oraz napis "Rok Leopolda Tyrmanda"

czytaj dalej na temat: Rok Leopolda Tyrmanda

Żonkile pamięci 2020 r.

Utworzono dnia 16.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

Mamy przyjemność ogłosić, że w tym roku nasza Biblioteka dołącza do akcji "Żonkile" w związku z 77. rocznicą powstania w getcie warszawskim! Serdecznie zachęcamy do złożenia własnych żonkili. Poniżej publikujemy szablony do druku (najlepiej na żółtym papierze) oraz instrukcję ich składania. #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile


SZABLON

 INSTRUKCJA

czytaj dalej na temat: Żonkile pamięci 2020 r.

Sant Jordi - książka i róża | film z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Utworzono dnia 23.04.2020

Drodzy Czytelnicy!
Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Z tej okazji publikujemy świetny filmik dla dzieci w formie teatrzyku kamishibai stworzony przez naszą bibliotekarkę Julię Woźniak z Obcojęzyczna / Foreign Languages Library

W Hiszpanii, szczególnie w Katalonii, 23 kwietnia łączy się z obchodami dnia św. Jerzego (Sant Jordi). Obdarowuje się wówczas bliskie osoby książką i różą.  Film wyjaśnia pochodzenie tej tradycji.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=1ad7Pu6TmIA

czytaj dalej na temat: Sant Jordi - książka i róża | film z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

#podróże

Utworzono dnia 18.05.2020

Od czasu do czasu będziemy wyruszać na wirtualne wyprawy z naszymi ulubionymi podróżnikami. Dzisiejszy przystanek: Alaska!

Przewodnikiem będzie Tomek Tulak, organizator podróży w Om Tramping Klub oraz mieszkaniec Pragi-Południe! Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia FB Om Tramping Klub oraz strony https://omtramping.pl/

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć dostępnych w niniejszym poście.

czytaj dalej na temat: #podróże

Konkurs "Portret pani Wiosny"

Utworzono dnia 15.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że zwycięzcami konkursu "Portret pani Wiosny" są ex aequo: 

- Magdalena (5 lat, praca w prawym górnym rogu)
- Patryk (10 lat, praca w prawym dolnym rogu)
- Gabrysia (12 lat, praca po lewej stronie)

Nasza decyzja wynika z ogromnego podziwu dla tej trójki. Gratulujemy Uczestnikom ich wyobraźni, kreatywności, wrażliwości. Wyrazy podziwu należą się również Rodzicom! 
Nagrody książkowe oraz dyplomy będą do odbioru po ponownym otwarciu Biblioteki dla Czytelników.       

 

czytaj dalej na temat: Konkurs "Portret pani Wiosny"

Żonkile pamięci 2020 r.

Utworzono dnia 17.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

W nawiązaniu do rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 1943 r. publikujemy link do filmu "Nie było żadnej nadziei". Film został poszerzony o relacje świadków tego wydarzenia. Zachęcamy również do zapoznania się z biogramami uczestników powstania - Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Celiny Lubetkin, Tosi Altman oraz Symchy Ratajzera. 

FILM

  BIOGRAMY

 

czytaj dalej na temat: Żonkile pamięci 2020 r.

Kobiety kobietom - pierwsza wystawa #online Biblioteki

Utworzono dnia 19.05.2020

"Kobiety dla kobiet". Internetowa wystawa prac Katarzyny Czajka, Olgi Bukowskiej, Iwony Ostrowskiej i Marty Zawadzkiej.

Na początku marca w gmachu Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy pojawiła się niezwykła wystawa czterech wspaniałych artystek. Niestety z powodu pandemii wiele osób nie miało możliwości zapoznania się z nią. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć wystawę "Kobiety kobietom" w wersji wirtualnej.

Link do wystawy: https://issuu.com/bppragapoludnie/docs/wystawa

Wydarzenie jest współorganizowane z Fundacją "Godnie Żyć" i galerią Dom ze sztuką.

 

Wystawa online "Kobiety kobietom". Autorki Katarzyna Czajka, Iwona Ostrowska, Marta Zawadzka. Link do wystawy: https://issuu.com/bppragapoludnie/docs/wystawa

czytaj dalej na temat: Kobiety kobietom - pierwsza wystawa #online Biblioteki

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.